На Балканите ястията си приличат и народите си оспорват рецептите. Хубав пример за това е и любимата на много „Гюверлакя” – вкусни кюфтенца с ароматен сос. За мнозина това ястие не е много по-различно от фрикасе или супа топчета. Направете го обаче по традиционна рецепта и се насладете на разликите във вкуса!
Необходими продукти:
1кг кайма за кюфтета
3 глави лук, ситно нарязан
3 яйца
1/2 чаена чаша ориз
Връзка магданоз – ситно нарязана
Сока на един голям лимон
2 с.л. масло
сол, черен пипер , джоджен – на вкус
Начин на приготвяне:
В купа смесете добре каймата, добре измития ориз,маслото, ситно нарязаният лук със сухите и зелените подправки.
От полученото оформете кюфтенца с диаметър около 3 см и ги пуснете в тенджера с врящ и наситен зеленчуков или пилешки бульон.
Количеството на водата не трябва да е до ръба на съда, а около два пръста на топчетата.
Покрийте тенджерата с капак и оставяме да се готви на слаб огън за половин час.Когато кюфтенцата са готови /т.е. оризът в каймата е сварен/.
Разбийте белтъците със сол и отделно от тях – жълтъците с лимоновия сок. Смесвате ги заедно и изсипвате течността в тенджерката. Покривате и раздрусвате ястието. Слагате да заври 10 минути, без да махате капака и сваляте от котлона.
Процедурата с „раздрусването” на гюверлакя е необходима, за да не се разкъсат кюфтенцата при разбъркване с черпак или лъжица.[:]
Leave a Reply